Położenie obiektu

Panorama: https://www.skypixel.com/videos/look-at-this-amazing-piece-i-shot-with-my-spark-c3712a02-bd17-4a6c-b7d7-24fb8422562f

Gospodarstwo w gminie Zalewo położone nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem w samym sercu Iławskiego Parku Krajobrazowego.
Nasza wieś nazywa się Matyty, mieszka tu 50 osób. Matyty położone są na półwyspie pomiędzy jeziorami Jeziorak i Płaskim.
Jezioro Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Ma prawie 30 km długości, mnóstwo pięknych zatok i urokliwych wysepek. Jedna z zatok – Kraga łączy jezioro z Kanałem Elbląskim. Można popłynąć nim do Ostródy, Miłomłyna, Małdyt, Elbląga i dalej do Zalewu Wiślanego i nad Bałtyk.
Kanał jest zabytkiem techniki, a pochylnie na których statki ciągnięte są na specjalnych wózkach po łąkach są jedynymi działającymi tego typu urządzeniami na świecie.
Statki wycieczkowe przewożą turystów starą drogą wodną prowadzącą wśród obrośniętych drzewami kanałów, przepięknych jezior i rozlewisk pełnych rzadkich gatunków ptaków.

Wokół pełno atrakcji i to zarówno dla miłośników przyrody, jak i tych którzy kochają wędrówki śladami historii:

  • Zamek w Malborku (55 km)
  • Zamek w Szymbarku (25 km)
  • Wieża zamku krzyżackiego w Przezmarku (15 km)
  • Ruiny założenia parkowo-pałacowego w Kamieńcu (12 km)
  • Pałac w Jaśkowie (19 km)
  • Gotyckie kościoły obronne w Dobrzykach, Miłomłynie, Zalewie, Borecznie (od 3 do 30 km)
  • Dom podcieniowy w Surbajnach (15 km)

I całe mnóstwo zapomnianych cmentarzyków, starych domostw, zdziczałych parków, które niegdyś otaczały dumne rezydencje.
Dla miłośników wędrówek pieszych, wodnych, rowerowych przygotowano szlaki turystyczne.

Nie tylko dla najmłodszych – leśna ścieżka dydaktyczna w siemiańskich lasach z jeziorem Jasnym, w którym woda jest tak przeźroczysta, że ponoć widać nawet błąkającego się po jego dnie rybaka…
Chętnie pomożemy Państwu zaplanować wędrówkę zgodną z Waszymi zainteresowaniami.

Napisz do nas